İNGİLİZCE KELİME ÖĞRENMEDE EN İYİ 10 TEKNİK

Yayımlanma Tarihi 28.9.2018


İNGİLİZCE KELİME ÖĞRENMEDE EN İYİ 10 TEKNİK

İngilizce öğrenmek konusunda pek çok bireyimizin çeşitli sıkıntılar yaşadığını söyleyebiliriz. Özellikle kelime ezberleme konusunda birçok bireyin korktuğunu bile görmekteyiz. Bu konuda en büyük şikayet ise ezbelerlenen kelimelerin çabuk unutulmasıdır veya ezberlemenin zor olduğunu düşünmeleridir. Bugün sizlere hem İngilizce kelimeleri kolay bir şekilde ezberlemenin hem de unutmamanın on yolundan bahsedeceğiz. Gelin inceleyelim. Kızılay İngilizce Kursu tarafından düzenlenen yazımız,

  • İlk olarak kelime ekleme yöntemi diyebiliriz. Yani İngilizce bilmediğiniz bir kelimeyi yazdıktan sonra yapmanız gereken onunla alakalı kelime yerleştirmeniz gerekir. Bu ister Türkçe ister İngilizce olsun fark etmemektedir. Günlük hayattan olması sizin için daha çok hatırlanacak hale gelmesine yardımcı olacaktır. Veya size bu ismi hatırlacak özel bir isimde olabilir.
  • Bir diğer yöntem olarak ise cümle kurmayı söyleyebiliriz. Kullanabiliryorsanız kelimeyi bir cümle içinde kullanın. Bu sayede hem yeni öğrendiğiniz kelimeyi kullanmayı öğrenirsiniz hem de daha kolay anlamını ezberlemiş olursunuz. Unutmayın her ezberlediğiniz kelimeyi yazın, yazmak ezberlemenin büyük bölümünü oluşturmaktadır.
  • Üçüncü yöntem olarak ise eş anlamlılarla beraber ezberlemeyi söyleyebiliriz. Bakıldığınıda İngilizcede bir sözcük sadece tek anlamla kullanılmamaktadır. Aynı sözcük farklı biçimlerde kullanılmış hali karşınıza çıkabilir. Bu sebeple kelimenin eş anlamlılarınıda ezberlemek büyük bir katkı sağlayacaktır sizlere.
  • Dördüncü yöntem olarak uyumadan önce göz atmanızı söyleyebiliriz. Yatmadan önce çalıştığımız şeyleri uyku esnasında zihnimiz tekrar ettiği için sabah bir bakmışsınız kelimeleri ezberinizde.
  • Beşinci yöntem olarak ezberlediğiniz kelimelere ara sıra göz atmanızı söyleyebiliriz. Ezberlemek veya öğrenmek için yazdığınız kelimeleri ara sıra bakmak büyük önem taşımaktadır. Birkaç dakikanızı alacak olan tekrarlar İngilizce kelime ezberlemede altın değerindedir.
  • Altıncı yöntem olarak şarkılar, TV, Film ile öğrenmek olarak söyleyebiliriz. Bu aslında herkesin sevdiği yöntemlerden biridir. Yabancı bir film izlerken alt yazılı izlediğiniz takdirde hem kelimeyi anlamını birde telefuzunu öğrenmiş oluyorsunuz. Hem de bunu keyifli bir şekilde yapma fırsatı yakalıyorsunuz.
  • Yedinci yöntem olarak okunuşları ile cümleler veya örnekler kurmayı söylebiliriz.  Bu ezberleme yöntemini illaki duymuş olucaksınız. İngilizce kelimelerin Türkçe okunuşlarıyla ilgili cümleler yazarak istediğinizi kelimeyi ezberleyebildiğinizi görüceksiniz.
  • Sekizinci yöntem olarak ise kartlarla öğrenmek olarak söyleyebiliriz.  Bilmediğimiz kelimeyi ve anlamı onu çağrıştıracak veya hatırlatacak diğer kelimeler ile beraber küçük kağıtlara yazarak bu yöntemi geliştirmiş olursunuz. Ezberleniz gereken kelimeleri bir yana hatırlamanız gereken kelimeleri bir yana yazarsanız daha etkili bir sonuç ile karşılaşmış olursunuz.
  • Dokuzuncu yöntem olarak öğrendiğiniz yeni İngilizce kelimeleri sıklıkla kullanmaya çalışın. Günlük içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri yolda yürürken veya bir işle uğraşırken tekrarlamanız sizin kelimeyi aklınıza kazımanızı sağlayacaktır.
  • Onuncu yöntem olarak kelimeyi bağdaştıracak bir resimle ezberlemenizi söyleyebiliriz. Görsel hafızası olan bireyler için en etkili yöntemlerden biridir.

Sıraladığımız bu on yöntem ile beraber İngilizce kelime ezberlemenin sanıldığı kadar zor olmadığını görüceksiniz. Sınavlara hazırlıkta, iş hayatında veya günlük hayat içerisinde bunun mevyesini yemek adına sıra sizde. Başlayın...