YDS Sınav Süreci

Yayımlanma Tarihi 28.9.2018


YDS Sınav Süreci

Lisans üstü eğitim düşünen ve yurt dışında eğitim almak isteyen bireyler için yıllardır. Uygulamada olan sınavlar TOELFIELTSYDS sınavlarıdır. Ülkemizde lisans üstü eğitim düşünen öğrenciler için ülkemizde kabul gören sınav ise YDS’dir. Peki YDS nasıl bir sınavdır ? İçeriği nasıldır ? ve YDS sınavına nasıl hazırlanılmalıdır ? Bugün ki yazımızda bu sorulara cevap arayacağız. Yabancı dil seviye sınavı olan YDS sınavı tercihe göre istenilen dilde girilen sınavdır. İngilizce başta olmak üzere YDS sınavında toplam 80 soru yer almaktadır.  Her soru 1.25 puan olmak üzere doğru yanlışı götürmemektedir. Adaylardan lisans üstü eğitim için 55 barajını geçmeleri beklenmektedir. Kelime bilgisinin ağırlıkta olduğu sınavda adayların Türkçe’de sorulan paragraf soruları gibi yabancı dil soruları ile karşılaşmaktadır. Bunun yanında dil bilgisinin yer aldığı sınav türüdür. YDS sınavına girecek olan öğrencilerin nasıl hazırlanması gerektiği hususuna gelelim. Öncelikle karşısınıza çıkacak olan sınav yabancı dildir. Bu sebeple kelime bilginizin oldukça yüksek olması gerekmektedir. Misal olarak kendinize günlük kelime sayısı belirlemelisiniz. Gün içerisinde kelimeleri tekrarlamanız ile beraber kelime bilginiz günden güne artmaktadır. Devamında fırsat buldukça yabancı dilde yazılar okumakya çalışın. Böylece YDS sınavında karşısınıza çıkan paragraf sorularını hazırlık yapmış olursunuz. YDS sınavında karşına çıkan dil bilgisi sorularına çalışmak adına önce kendi dilimizin dil bilgisini bilmeniz gerekir. Mesela Türkçe’de edat veya bağlacın görevini bilmiyorsanız bir diğer dilde de edat bağlaç sorularını yapamayabilirsiniz. Burdan da anlayabilceğiniz gibi öncelikle çalışmanız gereken Türkçe’nin dil bilgisi kurallarıdır. Bunların yanında YDS sınavına hazırlanırken destek her zaman şarttır. Bunun sebebi ise kelimeleri bireysel olarak ezberleyebilsenizde İngilizcenin dil bilgisi kurallarını tek başınıza öğrenmeniz mümkün değildir. Çalışsanız bile eksik yerlerin kaldığını da göreceksiniz.

Ortadoğulular eğitim kurumları olarak grubumuzda birçok gruba İngilizce eğitimi vermekteyiz. Bunlar; genel İngilizce, çocuk İngilizce, TOELF hazırlık, YDS hazırlık, IELTS hazırlık gibi birçok grup yer almaktadır. Bugün ki yazımızda Ortadoğulular eğitim kurumları olarak YDS hazırlanan öğrencilerimize verdiğimiz eğitimlerden kısaca bahsedelim. İlk olarak kayıt olan öğrencilerimizin ingilizce seviyelerini belirlemek adına seviye tespit sınavıuygulamaktayız. Sınav sonuçlarına göre öğrencilerimizi İngilizce durumlarına göre sınıflara yerleştiriyoruz. Bunun sebebi ise öğrenci odaklı olan eğitimimizle öğrencilerin eksiklerini tamamlayarak onları en uygun bir şekilde karşılarına çıkacak olan YDS sınava hazırlama düşüncesidir. Ortadoğulular eğitim kurumları olarak YDS sınavı için toplam 250 saatlik ders planlamaktayız. Ortadoğulular eğitim kurumları olarak YDS eğitiminde 250 olarak belirlediğimiz ders saatinin ilk 100 saatini ön hazırlık gramer bilgisi ve kelime bilgilerini artıracak şekilde planladıktan sonra geri kalan 150 saat içersinde YDS sınavı üzerinden eğitim veriyoruz. Sınav adayı öğrencilerimizin özel yaşantılarını göre hafta içi veya hafta sonu programlarına dahil olabilecekleri program planlaması uygulamaktayız. Hafta içi gelen öğrencilerimiz için uygun olduklarını düşündüğümüz akşam saatlerinde ders saatlerini planlıyoruz. Ortadoğulular eğitim kurumlarında YDS sınavına iki hafta gibi kısa bir süre kaldığında öğrencilerimizi hızlandırılmış olarak belirlenen İngilizce kamplarına uyguluyoruz. Kamp sırasında YDS sınavında çıkıcak soru tiplerine yakın sorularla öğrencilerimize sınav öncesi pratik yapmalarını sağlıyoruz. Ortadoğulular eğitim kurumları olarak bünyemizde yer alan yabancı dil öğretmenleri tüm YDS programlarına hakim yabancı dil konusunda piyasada tanınan kendini geliştirmiş öğretmen bulunmaktadır. Öğrenci merkezli eğitim verdiğimiz için YDS’ye hazırlık sınıfları az sayıda öğrenciden bulunmasına sağlıyoruz. VIP sınıflarda ders alan öğrenciler dersin her anına hakim olarak ders saati geçirmektedir. Ortadoğulular eğitim kurumları olarak YDS sınavına hazırlık için gelen öğrencilerimize verdiğimiz kaynaklarda sınava uygun ve YDS sınavında çıkacak sorulara benzer soruların yer aldığı sorulardan oluşmaktadır.

Ortadoğulular eğitim kurumlarına kayıt olarak karşınıza çıkacak olan yabancı dil sınavlarında istediğiniz puanı alma sırası sizde...